Teknoloji

Oksijen pilleri: Vücudumuzdaki oksijen ile şarj olabilen pil geliştirildi

İnsan vücuduna yerleştirilen kalp pilleri ve benzeri cihazlar genellikle değiştirilmesi veya bir şekilde yeniden şarj edilmesi gereken pillere sahip. Ancak yeni tasarlanan bir oksijen pili, vücudun oksijen kaynağını kullanarak, bu önemli pillerin değiştirilmesi için invazif ameliyatlara ihtiyaç duyulmamasını sağlayabilir.

Bu fikir, Chem dergisinde yer alan yeni bir çalışmada özetlendi. Bu çalışma, pillerin istikrarlı güç sağlayabildiğini ve farelerdeki biyolojik sistemlerle uyumlu olduğunu gösteriyor.

Bu yeni oksijen pilleri enerji üretmek için vücudun oksijen kaynağından yararlanabiliyor. Araştırmacılar, testlerde pilin maksimum 2,6 µW/cm2 güç yoğunluğuyla 1,3 volt ile 1,4 volt arasında elektrik üretebildiğini belirlediklerini söylüyor. Bu güç miktarı şu anda tıbbi cihazları çalıştırmak için yeterli değil, ancak vücut içerisinde oksijenle çalışan pillerin mümkün olduğunu gösteriyor.

Ekip ayrıca bu pillerin, yerleştirildiği fareleri nasıl etkilediğini de incelediklerini belirtiyor ve enflamatuar reaksiyonların yanı sıra metabolik değişiklikler ve pil çevresindeki doku yenilenmesinin optimal seviyelerde olduğunu, farelerde hiçbir inflamasyon görülmediğini söylüyor.

Oksijen pilinin kimyasal reaksiyonlarının yan ürünlerine bakıldığında ise araştırmacılar, pilin oluşturduğu sodyum iyonları, hidroksit iyonları ve düşük miktardaki hidrojen peroksitin fareler tarafından kolaylıkla metabolize edildiğini ve karaciğer veya böbrekler üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını söylüyorlar.

Araştırma ekibi, pillerin kanserli tümörleri çok ihtiyaç duyulan oksijenden mahrum bırakmaya da yardımcı olabileceğini ve dolayısıyla bir tür biyoterapi görevi görebileceğini düşünüyor ve bu yüzden yeni pilleri kanser tedavisi olarak da araştırmayı planlıyor.

Yine de bu pil tasarımının hala çok fazla geliştirilmesi gerekiyor. Bu kavram kanıtı, vücut içindeki oksijenin, kalp pillerini ve diğer dahili cihazları uzun vadede çok daha güvenilir hale getirebilecek kendi tipindeki bir bataryaya güç sağlamak için yeterli olabileceğini gösteriyor ancak henüz yeterli güç seviyesine ulaşmış değil.

haber-darende.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu